208 WDW „Wieża”

„Wieża” powstała jesienią 2004 roku. Została założona przez byłego komendanta szczepu OlkaSenka, a pierwsza przyboczną została Agata Smagała. Pierwszy skład drużyny pochodził z drużyn harcerskich Szczepu. Już w ferie 2005 drużyna pojechała na wędrowne zimowisko, a następnie na obóz wędrowny w góry, a po swoim obozie odwiedziła obóz Szczepu w Lipinkach. Oprócz tego w pierwszym roku działania drużyny odbyło się kilka biwaków.

W kolejnym roku ponownie odbyło się kilka biwaków, a na zimowisko wędrownicy pojechali z resztą Szczepu do Karpacza (miało być zasadą, że Wieża co drugie zimowisko spędza ze Szczepem). Obóz 2006 składał się z dwóch części, wędrówki wybrzeżem Bałtyku i spływu kajakowego. Wieża ponownie odwiedziła Szczep w Borach Tucholskich.

Po obozie 2006 Olek oddał drużynę. Drużyna wybrała na kolejnego drużynowego Grześka Szymańskiego, przyboczną została Basia Skompska. Mimo coraz mniejszej liczebności drużyna działała nadal. W przerwie świątecznej pojechała na niewielkie (3-osobowe) wędrowne zimowisko. Obóz 2007 był realizacją marzenia pojawiającego się w drużynie od początku jej istnienia. Wieża pojechała do Rumunii, wędrować po tamtejszych górach.

Kolejny rok oprócz biwaków przyniósł wspólne zimowisko ze Szczepem, w czasie pierwszej połowy zimowiska trzy osoby z Wieży pojechały na kurs drużynowych wędrowniczych. Drużyna pojechała w sierpniu 2008 na obóz wędrowny w Sudety, a pod koniec obozu Grzesiek oddał drużynę. Członkowie drużyny wybrali na drużynowego Maćka Pieńkowskiego, a przybocznymi zostali Maja Solarz i Karol Rejmanowski.

Niestety w Wieży się działo coraz gorzej. Niestety oprócz tej trójki mało kto się interesował drużyną, a kolejne nabory nic nie dawały. Pod koniec 2008 drużynę opuścił Karol. 22.03.2009 w wypadku samochodowym zginęła Maja. Mimo starań drużynowego do drużyny nie dołączył już nikt. Obóz 2009 (rowerowy, początkowo planowany na Litwie, a potem na Suwalszczyźnie) został odwołany z powodu rezygnacji uczestników. Jesienią 2009 drużyna (tak naprawdę złożona tylko z drużynowego) została rozwiązana.

Kilkoro byłych Wieżowców pozostało w Szczepie. Basia Skompska jest członkiem komendy Szczepu, Agata Smagala była komendantem Szczepu,a Maciek Pieńkowski jest przybocznym w Burzy.

Kilka informacji o drużynie można znaleźć na, nieaktualizowanej od 2007, stronie drużyny: http://208.pl/wieza/

Zdjęcia z wyjazdów Wieży są w galerii na stronie Szczepu.

Liczę, że wejdzie tu ktoś bardziej obeznany z historią Wieży, gdyż większość wyżej opisanych wydarzeń znam jedynie z drugiej ręki.